شفافیت اقتصادی و مالیات

به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین به نقل از رسانه مالیاتی ایران، سارا فلاحی، نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی در دیدار با مدیرکل و جمعی از کارکنان اداره کل امور مالیاتی استان، بابیان اهمیت مالیات در شرایط کنونی، گفت: مالیات هسته مهم اقتصاد درشفاف‌سازی، عدالت و اعتماد زایی است و می‌تواند شرایط کشور را به‌خوبی تغییر دهد.
فلاحی بابیان اینکه اقتصاد، سیاست و فرهنگ به هم مرتبط‌اند، گفت: تحریم ها علاوه بر تهدیدهایی که برای کشور داشته، فرصت‌هایی را هم به وجود آورده تا آسیب‌های خود را بشناسیم; که یکی از این آسیب‌ها ساختار معیوب اقتصاد تک‌محصولی و اتکا به درآمدهای نفتی است و حالا باید از آن عبور کنیم که یکی از جایگزین‌ها، مالیات است.
وی عدالت، شفاف‌سازی و اعتماد زایی در امر مالیات را سه شاخص دانست و تأکید کرد: سازمان امور مالیاتی کشور بایستی اعتماد مردم را جلب کند و از طرفی نظارت مالیاتی نیز باید عالمانه و کارشناسی باشد به‌نحوی‌که مردم نباید تصور کنند که مالیات صرفا از افراد کم‌درآمد اخذ می‌شود.
نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه آگاه‌سازی و شفاف‌سازی جلوی سوءاستفاده و فرارهای مالیاتی را می‌گیرد، افزود: متأسفانه اطلاعات‌پایه‌ای ما دراین‌باره مشکل دارد و داده‌های واقعی کم است، درحالی‌که با داده‌ها و اطلاعات دقیق می‌توان برنامه‌های اقتصادی و مالیاتی را به‌درستی اجرا کرد.
فلاحی ضمن تقدیر و تشکر از تلاش‌های صورت گرفته در خصوص فرهنگ‏سازی مالیاتی در استان، یادآور شد: با آگاه‌سازی، مردم درک می‌کنند که اقتصاد مربوط به خود آن‌ها بوده و نسبت به آن احساس مسئولیت خواهند کرد.
در ادامه این دیدار سعید کریمی، مدیرکل امور مالیاتی استان ایلام نیز با ارائه گزارشی از عملکرد امورمالیاتی استان، ” تولید ” و ” مالیات ” را دو رکن اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: تحقق درآمدهای مالیاتی، افزایش سرمایه‌گذاری و توسعه استان را به دنبال دارد.
وی حمایت نمایندگان و مسئولان از برنامه‌های اقتصادی و مالیاتی استان را خواستار شد و تصریح کرد: دولت بدون درآمد نمی‌تواند طرح‌ها و پروژه‌های توسعه‌ای و عمرانی خود را اجرا کند و هر نوع سرمایه‌گذاری، رفاه، آموزش و… نیازمند منابع اعتباری است که بخش بیشتر آن از محل مالیات تأمین می‌شود.
کریمی تأکید کرد: ما سعی داریم با وصول همراه با اصول مالیات، اجرای برنامه‌های دقیق شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی و ارتقای نظارت و سلامت اداری، سازمان امور مالیاتی را به سمت سازمانی محبوب پیش ببریم.
مدیرکل امور مالیاتی استان ایلام افزود: در موضوع مالیات خانه‌های خالی، درخواست ما این است که نمایندگان و مسئولان ذی‌ربط با دیدی عالمانه و همه‌جانبه نگر این طرح را تصویب و اجرایی نمایند

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *